Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Kocaeli kullanışlı web sitesi yapan  firmaları arasında  Sementit Medya deneyimli iş kadrosuyla sizlere web tasarım ve yazılım hizmeti sunar. Müşterilerimize yenilikçi, kullanıcı dostu ve yaratıcı  web tasarımlar sunmaktayız.

Web tasarım yapmak için öncelikle projenin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Firma, marka, ürün, şahıs kategorilerinden hangisinin projenin esas konusunu oluşturacağına karar verilir. Örneğin web tasarım işlemleri firma web sitesi, E-ticaret sitesi, diş hekimi web sitesi, otel veya sağlık merkezi web sitesi kategorileri için farklı şekilde yapılmaktadır. İlgili kişi veya kuruluşları dijital alanda tanıtmak ve işlerini dijital alana taşımak için tercih edilen web siteleri web tasarımcılar tarafından oluşturulur. Web tasarım çalışmalarında ise sayfa kodlama, düzenleme, yayınlama işlemlerinin tümü web tasarımcılarca yapılır.

Web Tasarım Aşamaları Neler?

Web tasarım aşamaları denildiğinde akla gelen en temel kategoriler aşağıda sıralanmıştır.

 • Projenin Belirlenmesi,
 • Kurumsal Kimlik Çalışması,
 • Grafik Tasarım Çalışmaları,
 • İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonu,
 • Web Sayfalarının Kodlanması,
 • Web Sitesi Testi,
 • Wen Sitesi Yayınlanması,

Bu temel aşamalar izlenmeden kaliteli bir web tasarım sürecinden söz edilemez. Diğer yandan her bir aşama kendi içerisinde daha detaylı çalışma aşamalarını da barındırmaktadır.

Web Tasarımda Proje Belirleme

Web tasarımda proje belirleme aşamasında kişinin veya markanın ihtiyaçları öğrenilir ve göz önünde bulundurulur. Web sitesinin yapılış amacı tanıtım mı yoksa ticari faaliyetleri ön plana almak mı? tarzındaki soruların cevaplandığı süreçtir. Öte yandan kapsamlı rakip analizi de proje belirleme aşamasında gerçekleştirilir. Daha sonra web sitesinin içerik ve görsellerinin nasıl ve ne temada olacağına karar verilir.

Web Tasarımda Kurumsal Kimlik Çalışması

Web tasarım projesi hayata geçmeden önce tamamlanmak zorunda olan tüm detay çalışmalar kurumsal kimlik çalışmasına içerisine dahildir. Örneğin firmanın logosu nasıl olacak, renk temaları nasıl seçilecek, slogan ne olacak? Sorularının tümü kurumsal kimlik çalışmasında yanıtlanır.

Grafik Tasarım Çalışması

Grafik tasarım çalışmaları gerçekleştirilirken kurumsal kimlik çalışması dikkate alınır. Web sayfası görsel tasarımları yapılırken genellikle Adobe Photoshop benzeri piksel tabanlı fotoğraf ve resim düzenleme programları tercih edilir. Web sayfalarına yerleştirilecek olan fotoğraf, grafik, resim benzeri görseller doğru şekilde düzenlendikten sonra sayfalarda doğru alanlarda konumlandırılırlar.

Web Tasarımda Sayfa Kodlama

Web sayfalarının kodlanmasına yönelik süreçte CSS, HTML, SQL, JavaScript, ASP, Python gibi çeşitli programlama dilleri kullanılmaktadır. Çünkü Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox ve diğer pek çok internet tarayıcısının web sayfasını görüntüleyebilmesi için ilgili dillerde kodlama gerekmektedir. Grafik tasarım, sayfa kodlama, içerik düzenleme çalışmaları sayesinde bir web sitesinin genel görünümü belli olmaktadır.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Entegrasyonu

Web sitenize tablo, video, grafik, metin, resim, fotoğraf eklemek ve bunları dilediğiniz zaman yayından kaldırmak için web sitenizde CMS yazılım olması gerekir. Bir web sitesi sahibinin web tasarımcıya bağlı kalmadan içeriklerini ayarlayabilmesini sağlayan CMS yazılım ilk adımda web tasarımcılarca siteye entegre edilir.

Web Sitesi Testi

Web tasarımın tüm çalışmalarının doğru yapılıp yapılmadığı web sitesi test sürecinde ortaya koyulmaktadır. Eksik veya fazla şekilde gerçekleştirilen çalışmalar test sürecince revize edilir. Bazen görsel veya metin odaklı alanlarda bazen tasarım da daha farklı detaylara ihtiyaç duyulduğuna karar verilebilir. Ardından gerekli çalışma son kez yapılıp son kontrol sağlanır.

Web Sitesinin Yayınlanması

Web sitesinin yayına girebilmesi için domain olarak ifade ettiğimiz alan adına ve site sayfalarını kapsayacak bir hosting hizmetine ihtiyaç duyulur. Hosting hizmeti ve alan adı edinilmesi ardından web sitesi yayınlanır. Yayın ile birlikte arama motorlarına her sayfanın tanımlanmış olduğu site haritası iletilmelidir.

Web Tasarımı Neden Yapılır?

Web tasarım çalışmasının amacı hem site sahibine hem de siteyi ziyaret edenlere avantajlı şartları kazandırmaktır. Karşılıklı bir fayda sağlayan projenin yaratılması için kaliteli web tasarım hizmeti almak önemlidir. Site sahibi olacaklar özellikle estetik açıdan göze hitap eden, hızlı yapıya sahip, mobil uyumlu, ziyaretçi deneyiminde kalite sunan sitelere sahip olmak amacıyla web tasarım hizmeti almalıdırlar.

Web Tasarım Hangi Amaçlar Doğrultusunda Şekillenir?

Web tasarım çalışmaları çok çeşitli amaçlar doğrultusunda şekillenir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Online satış, E-ticaret teması,
 • Sosyal medya web sitesi,
 • Kişisel ve blog temalı web sitesi,
 • Ticari ürün satışı sitesi,
 • Tanıtım hedefli web siteleri,
 • Haber web sayfaları,

İlgili tema ve amaçlar çoğaltılabilir ve web tasarım çalışmaları aklınızda yer alan siteyi oluşturmak adına farklı adımlar devreye alınarak yürütülür. Kurumsal web tasarım hizmeti ile ilgili bizden teklif almak için tıklayın.

iletisim@sementit.com – 0262 606 11 42

Sementit.com bir Kocaeli Web Tasarım firmasıdır.

Önceki yazı
Kurumsal Web Tasarım Nasıl Olmalı?
Sonraki yazı
Responsive Web Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed